Článek

Když se láska k sobě stává mostem, ne zdí

Jak podpořit dívky v sebelásce, aniž bychom podporovali sobectví.

V dnešní době je mnoho dívek vystaveno nelehkému úkolu – najít tu správnou rovnováhu mezi sebeláskou a sobectvím. V záplavě společenských očekávání a stereotypů se mohou snadno ocitnout na tenké hranici mezi pečováním o sebe a posuzováním, hodnocením a vnímáním ostatních, což vytváří velký tlak na dospívající dívky, které procházejí náročným obdobím plným změn a očekávání ve všech rovinách.

 

Sebeláska a sobectví jsou dva koncepty, které se mohou na první pohled zdát podobné, ale ve skutečnosti představují zcela odlišné druhy chování a myšlení. Pojďme si blíže specifikovat tyto pojmy.

 

Sebeláska v dospívání představuje zdravý vztah k sobě samému, který zahrnuje přijetí, respekt
a pochopení vlastních potřeb a emocí. Podporuje rozvoj sebeúcty a sebevědomí, což jsou klíčové aspekty osobního růstu a duševního zdraví. Umožňuje dospívajícím rozvíjet schopnost pečovat
o sebe, stanovovat si hranice a nebojí se říkat „ne“, když je to potřeba pro jejich vlastní dobro. Podporuje vyvážený pohled na sebe sama, kde jedinec rozpoznává své silné stránky i oblasti, které potřebují zlepšení. Sebeláska může vést k pozitivnímu vlivu na vztahy s ostatními, protože když jedinec oceňuje a má rád sám sebe, je schopen lépe se vztahovat k ostatním a je více empatický.

 

Na rozdíl od významu sobectví, kdy se jedná o nadměrné soustředění na vlastní potřeby, přání
a touhy, často na úkor ostatních. Sobectví může zahrnovat ignorování nebo znevažování potřeb
a pocitů ostatních lidí. Sobectví je často spojeno s nedostatkem empatie a ochoty dělat kompromisy nebo pomáhat ostatním. Může vést k negativním vztahům a konfliktům s ostatními, protože sobecké chování může být vnímáno jako neohleduplné nebo manipulativní.

 

Je důležité, aby dospívající dívky, a nejen dívky rozpoznali rozdíl mezi zdravou sebeláskou, která je klíčem k jejich osobnímu růstu a štěstí, a sobectvím, které může poškodit jejich vztahy
a sociální interakce. Pokud rodiče na dívky vytvářejí od malička velký tlak na výkon a „dokonalost“, nebo jsou srovnávány s jinými dívkami, často to v nich vyvolá pocit vnitřní „nedostatečnosti“ způsobí to velký tlak a touhu být lepší, ideálně perfektní, a pokud tomu tak není, díky obranným mechanismům, které mohou vyvolat to, že se dívka chová sobecky, žárlí na ostatní dívky, cítí se nepřijata taková, jaká je…

 

Hledání rovnováhy mezi sebeláskou a sobectvím může být pro dívky náročné, určitě bychom mohli diskutovat o tom, jak sebeláska a sobectví mohou být zaměňovány a jak obtížné je najít rovnováhu, ale mým přáním je podporovat a rozvíjet u dívek sebelásku.

 

Proto jsem připravila několik praktických tipů, jak i Ty můžeš podpořit sebelásku dcery a obohatit váš vztah. Stáhnout si je můžeš zde: 5 tipů, jak podpořit sebelásku dospívající dívky.

 

Tuto praxi můžeš zařadit k pravidelným denním rituálům a společným aktivitám s dcerou, věřím, že to prohloubí a zpestří váš vztah.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Odběr novinek

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Formulář

Přihlaste se k odběru novinek

Odběr novinek

Sociální sítě

Nejčtenější články