Článek

4 Tipy, jak prožít prázdniny s pubertačkou

„Snídaně, holá dnes krásný nás volá…mami mě se nechce, chci ještě spát a dneska nemám fakt nemám náladu. Hele, včera jsme se domluvily, že pojedeme společně na kolech na výlet a užijeme si příjemně den. No jo, to bylo včera, ale dnes se mi vážně nechce…“

Cože? Už mě to vážně štve…

Asi to téměř všichni rodiče dospívajících dětí znají 😊 Změna nálady, ponocování, které úplně následující den odstaví našeho puberťáka ze společného programu a také náhlá únava a nechuť.

Co s tím, jak si to nebrat osobně a zachovat klidnou hlavu? Mám jedno řešení, které mi dobře funguje: zastavím se a dýchám… ano, zpočátku velmi intenzivně, a zvláště výdech je prudký 😊

Jak to tedy udělat, abychom se nemuseli dohadovat a prázdniny si společně užili v pohodě?

Tip 1:

Domluvit se předem, což znamená ideálně před začátkem prázdnin. Stačí rámcově na prázdninovém režimu a programu. Důležité je najít si společný čas a klid, kde si můžemenerušeně sednou a vyposlechnout si představu svého dítěte.

Tip 2:

Stanovit si konkrétní dny, které budou trávit s rodinou, samozřejmě s možností zasahovat do programu. Pokud se jim nechce na hory, vyloženě je to nebaví a otrávili by to všem zúčastněným – nenutíme 😊 Ať navrhnou nějakou jinou alternativu nebo kompromis.

Tip 3:

Dodržovat režim a pravidla na kterých se společně domluvíte, jedná se o vstávání v konkrétní dobu např. mezi 8,30 – 9,30hodin. Také zapojení do domácích povinností – myčka, úklid koupelny, nákup apod. důležité je důsledně dodržovat tyto dohody. Také příchody domů a přespávání u kamarádek či kamarádek u vás.

Tip 4Podporovat důvěru a samostatnost dát příležitost vyzkoušet si nějakou výzvu –třeba přenocovat sama doma, nebo jet na nějakou cestu vlakem nebo autobusem, jít něco vyřídit na úřad, víkend pod stanem, nějaký prázdninový tematický kurz aj.

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Odběr novinek

Sociální sítě

Nejčtenější články

Blog

Další články

Formulář

Přihlaste se k odběru novinek

Odběr novinek

Sociální sítě

Nejčtenější články