Vítej ve video kurzu zdarma

Tipy, jak pochopit a podpořit měsíční proměnlivost dospívající dcery

Video 1. den

Úvod + menstruační fáze

Menstruace a cykličnost

Považuji za velmi důležité povídat si s našimi dcerami o menstruaci. Informovat je, aby menstruaci vnímaly jako důležitou a pozitivní součást našeho ženského života. A aby to tak bylo, je potřeba nejdříve vnímat jak my, jako ženy, mámy vnímáme svou menstruaci. Zda nás baví, dokážeme si ji užívat a mít ji rády. 

Často ženy popisují, že menstruaci mohou přijmout, ale nedokážou ji mít rády. Sama tomu rozumím. Dlouho jsem svoji menstruaci neměla ráda, brzdila mě a působila mi nepříjemnou bolest a odmítala jsem ji.

Přesto jsem se rozhodla, že tento postoj ke svému tělu změním. A tělo se mi velmi dobře odvděčilo. Menstruace přestala být bolestivá, stala se mi průvodkyní, kompasem a časem k zastavení. 

Už můžu po mnoha letech říct: „Mám svoji menstruaci a cykličnost ráda, vnímám toto pojítko nás žen jako velký DAR.“

Jaká mají měsíčky pozitiva:

  • pomáhají nám se zastavit
  • propojujeme se více samy ze sebou a s přírodou
  • čistíme se na fyzické i emoční rovině
  • díky menstruaci můžeme počít a mít děti
  • poukazuje na naše zdraví, sebepřijetí

A dokonce se říká, že se díky každoměsíční očistě dožíváme vyššího věku než muži.

Cyklické fáze stručně

Menstruační fáze, Reflektivní fáze, ZIMA, Stařena – žena je unavená, chce být sama a kontakt se světem ji vyčerpává, potřebuje odpočívat a má skvělé vhledy.

Dynamická fáze, Předovulační fáze, JARO, Dívka – žena je míň romantická a víc pragmatická, stíhá spoustu věcí a zajímá jí práce, škola a nové výzvy projekty.

Ovulační fáze, Expresivní fáze, LÉTO, Žena – žena, dívka je neodolatelná, víc mluví míň pracuje, ve škole je upovídaná, ráda pečuje o vztahy a okolí, umí více naslouchat, vhodná doba pro komunikaci.

Premenstruační fáze, Kreativní fáze, PODZIM, Čarodějka – je systematická a dokončuje, bere si věci příliš osobně, žena ráda uklízí, třídí a tvoří, je kreativní.

Moje cyklická mapa – jak s ní pracovat

DEN 1 je první den menstruace, dá se většinou velmi dobře poznat, a proto je zvolen jako začátek cyklu.

Jednotlivé fáze trvají teoreticky každá jeden týden. Ve skutečnosti jsou však některé fáze kratší a některé delší. Během našich fází se proměňují naše schopnosti, dovednosti, nálady, způsob uvažování a myšlení, úroveň fyzické energie, vztah k vnějšímu světu a k lidem, chuť na sex a intimitu nebo jídlo, potřeba spánku a odpočinku, schopnost relaxovat apod. To vše je dobré zaznamenávat.

DATUM“ znamená konkrétní datum, kdy den 1,2,3 až den x nastává. Je užitečné si data zaznamenávat: zaprvé budete mít přesný přehled o délce vašeho cyklu nebo dcery i o délce jednotlivých fází a zadruhé budete mít jistotu, že vám některý den omylem nevypadl.

PRAKTICKY: tento přiložený list MOJE CYKLICKÁ MAPA si vytiskni 28x nebo v délce cyklu a každý jeden den cyklu zapisuj jen na jeden list, takže pokud je tvůj cyklus 28dní, nebo pokud je nepravidelný, vytiskni např. 30x.

Během jednoho cyklu popíšeš všech 28listů a nový cyklus začneš psát zase na první den tvé cyklické mapy. Po třech měsících cyklu pozoruj shody v jednotlivých dnech tvého cyklu a začni vědomě plánovat a přizpůsobovat svůj režim s ohledem na své potřeby.

Další informace se dozvíte ve videu: Menstruace jako DAR

Menstruační cyklus - 4 fáze ženy

Menstruační cyklus

Pokud tě zajímá téma Mámy a dospívající dcery, přidej se do uzavřené Facebookové skupiny

Mámy dospívajících dívek